2017 Restaurant & Catering Awards for Excellence – SA

Hospitality businesses across South Australia were recognised for their successes in the Savour AustraliaTM Restaurant & Catering HOSTPLUS Awards for Excellence held on Monday evening at the Adelaide Convention Centre.

The Awards for Excellence program formally recognises hospitality operators across a broad range of categories who consistently provide exceptional service and demonstrate culinary excellence in their respective fields.

We would like to extend our congratulations to all of the finalists and winners across all categories, as well as to Restaurant & Catering for administering the awards and for their hospitality in hosting such a wonderful evening.  After winning the award in 2016, we were honoured to have once again been a finalist in the category of Product Supplier and are proud to be a sponsor of the association and the awards. The full list of 2017 finalists and winners are listed below:

 

ASIAN RESTAURANT

Sponsored by Air BNB

WINNER – Level One – Electra House Hotel, ADELAIDE

 

BAKERY/PATISSERIE/DESSERT BAR

Sponsored by Fleurieu Milk

WINNER – Red Cacao, STIRLING

 

BEER CAFÉ/WINE BAR

Sponsored by American Express

WINNER – Mother Vine, ADELAIDE

 

BREAKFAST RESTAURANT – CITY

Sponsored by Australian Mushrooms

WINNER – Rigoni’s Bistro, ADELAIDE

 

BREAKFAST RESTAURANT – METRO NORTH EAST

Sponsored by Concept Collections

WINNER – Fred Eatery, ALDGATE

 

BREAKFAST RESTAURANT – METRO SOUTH WEST

Sponsored by Concept Collections

WINNER – 50SIXONE, HYDE PARK

 

BREAKFAST RESTAURANT – REGIONAL

Sponsored by Australian Mushrooms

WINNER – The South Australian Company Store, ANGASTON

 

BURGER BAR

Sponsored by Prospa

WINNER – The Establishment 1858 – The White House, HAHNDORF

 

CAFÉ DINING – CITY

Sponsored by Alsco

WINNER – My Kingdom for a Horse, ADELAIDE

 

CAFÉ DINING – METRO NORTH EAST

Sponsored by Alsco

WINNER – The Store, NORTH ADELAIDE

 

CAFÉ DINING – METRO SOUTH WEST

Sponsored by Alsco

WINNER – The Artisan Café, BLACKWOOD

 

CAFÉ DINING – REGIONAL

Sponsored by Alsco

WINNER – Café Sia Gawler, EVANSTON

 

CHINESE RESTAURANT

Sponsored by Deliveroo

WINNER – Yue Chinese Restaurant, UNLEY

 

COFFEE SHOP/TEA HOUSE

Sponsored by Quality Training & Hospitality Colleges

WINNER – Nutrition Republic, GOODWOOD

 

CONTEMPORARY AUSTRALIAN RESTAURANT – FORMAL – CITY

Sponsored by Empire Liquor

WINNER – Botanic Gardens Restaurant, ADELAIDE

 

CONTEMPORARY AUSTRALIAN RESTAURANT – FORMAL – REGIONAL

Sponsored by American Express

WINNER – Pipers of Penola, PENOLA

 

CONTEMPORARY AUSTRALIAN RESTAURANT – INFORMAL – METRO

Sponsored by Empire Liquor

WINNER – Alere Restaurant, BEDFORD PARK

 

CONTEMPORARY AUSTRALIAN RESTAURANT – INFORMAL – REGIONAL

Sponsored by American Express

WINNER – Seed Winehouse & Kitchen, CLARE

 

EUROPEAN RESTAURANT

Sponsored by Dimmi

WINNER – Estia, HENLEY BEACH

 

FAMILY DINING

Sponsored by Created By Hands

WINNER – Fasta Pasta, GAWLER

 

FINE DINING RESTAURANT

Sponsored by Sanpellegrino

WINNER – Penfolds Magill Estate Restaurant, MAGILL

 

INDIAN/SUB-CONTINENT RESTAURANT

Sponsored by TripAdvisor

WINNER – Cinnamon Club, NORWOOD

 

ITALIAN RESTAURANT – FORMAL

Sponsored by Entertainment Publications

WINNER – Enzo’s Ristorante, HINDMARSH

 

ITALIAN RESTAURANT – INFORMAL

Sponsored by Globe Importers

WINNER – Ruby Red Flamingo, NORTH ADELAIDE

 

JAPANESE RESTAURANT

Sponsored by Dimmi

WINNER – Ichitaro Dining, HYDE PARK

 

MEXICAN RESTAURANT

Sponsored by Arthur J Gallagher

WINNER – Mexican Society of China Town, ADELAIDE

 

NEW RESTAURANT – CITY

Sponsored by H&L AUSTRALIA

WINNER – La Provence, ADELAIDE

 

NEW RESTAURANT – METRO

Sponsored by H&L AUSTRALIA

WINNER – Stone’s Throw, NORWOOD

 

NEW RESTAURANT – REGIONAL

Sponsored by H&L AUSTRALIA

WINNER – St Hugo, ROWLAND FLAT

 

PEOPLE, PRODUCE, PLACE TOURISM RESTAURANT

Sponsored by SA Tourism Industry Council

WINNER – The Bridgewater Mill, BRIDGEWATER

 

PIZZA RESTAURANT

Sponsored by Commonwealth Bank of Australia

WINNER – Lost in a Forest, URAIDLA

 

RESTAURANT IN A HOTEL/MOTEL/RESORT

Sponsored by Lion

WINNER – The Playford Hotel Restaurant, ADELAIDE

 

RESTAURANT IN A PUB/CLUB/TAVERN

Sponsored by Lion

WINNER – The Warradale Hotel Bistro, WARRADALE

 

RESTAURANT IN A WINERY

Sponsored by BookBook

WINNER – Hentley Farm Restaurant & Winery, SEPPELTSFIELD

 

SEAFOOD RESTAURANT

Sponsored by Angelakis Brothers

WINNER – Hortas, PORT NOARLUNGA

 

SMALL BAR

Sponsored by APRA AMCOS

WINNER – Bar Torino, ADELAIDE

 

SPECIALTY RESTAURANT

Sponsored by Taylors Wines

WINNER – Red Ochre Grill, NORTH ADELAIDE

 

STEAK RESTAURANT

Sponsored by Holco Fine Meat Suppliers

WINNER – Gaucho’s Argentinian Restaurant, ADELAIDE

 

THAI RESTAURANT

Sponsored by Adelaide Convention Centre

WINNER – Golden Boy, ADELAIDE

 

VIETNAMESE RESTAURANT

Sponsored by Commonwealth Bank of Australia

WINNER – Madame Hanoi – Adelaide Casino, ADELAIDE

 

EVENTS CATERER

Sponsored by General Cleaning

HONOURABLE MENTION – Blanco Catering, TRINITY GARDENS

 

FUNCTION/CONVENTION CENTRE CATERER

Sponsored by Oyster Bob

WINNER – Adelaide Oval Functions & Events, NORTH ADELAIDE

 

RESTAURANT CATERER

Sponsored by Prospa

HONOURABLE MENTION – Windy Point Café, BELAIR

 

SITE & INDUSTRIAL CATERER

Sponsored by Hostplus

WINNER – Chartwells – St Peter’s College, HACKNEY

 

VENUE CATERER

Sponsored by Tony & Mark’s Direct

WINNER – Epicure – Adelaide Town Hall, ADELAIDE

 

WEDDING CATERER

Sponsored by Hood Sweeney

WINNER – Epicure – State Library of South Australia, ADELAIDE

 

APPRENTICE COOK

Sponsored by Defence Force Reserves SA

WINNER – Abbey Wendland – Adelaide Oval SMA

 

CHEF

Sponsored by Le Cordon Bleu

WINNER – Paul Baker – Botanic Gardens Restaurant

 

EMPLOYEE

Sponsored by William Angliss Institute

WINNER – Joshua Gorman – Hilton Adelaide

 

GEORGE MURE PROFESSIONAL DEVELOPMENT

Sponsored by TAFE SA Regency International Centre

HONOURABLE MENTION – National Wine Centre of Australia

 

MAITRE D’/MANAGER

Sponsored by DW Fox Tucker

WINNER – James Parham – 2KW Bar & Restaurant

 

MEDIA

Sponsored by Adelaide Casino

WINNER – Advertiser Newspapers

 

PRODUCT SUPPLIER

Sponsored by R&CA

WINNER – Negociants Australia & Samuel Smith & Son

 

SAFETY AWARD

Sponsored by Hospitality Work Health & Safety Association

WINNER – Jacob’s Creek Visitors Centre

 

WINE LIST

Sponsored by Taylors Wine

WINNER – Barn Steakhouse, MT GAMBIER

 

CONSUMER VOTE AWARD

Sponsored by Savour Australia

WINNER – Coffee Amigo, SALISBURY

 

HEALTHY CHOICES FOR KIDS – PREMIER’S COMMENDATION AWARD

Sponsored by The Government of South Australia

WINNER – The Olive Branch Café – BALHANNAH

 

CAFÉ OF THE YEAR

Sponsored by American Express

WINNER – The Artisan Café, BLACKWOOD

 

CATERER OF THE YEAR

Sponsored by Arthur J Gallagher

WINNER – Epicure – Adelaide Town Hall, ADELAIDE

 

RESTAURANT OF THE YEAR

Sponsored by Hostplus

WINNER – Botanic Gardens Restaurant, ADELAIDE

 

LIFETIME ACHIEVER AWARD

Sponsored by Taylors Wines

WINNER – Nicci Bugeja & Maria Rosella – Lucia’s Pizza & Spaghetti Bar

 

HALL OF FAME AWARDS

WINNER – Italian Formal – Chianti

WINNER – Contemporary Australian – Botanic Gardens Restaurant.

Close