2019 Savour Australia™ Awards for Excellence – South Australia

On Monday 15th July 2019, Restaurant & Catering Australia celebrated the 2019 South Australian Savour AustraliaTM HostPlus Restaurant & Catering Awards for Excellence with their gala dinner held at the Adelaide Convention Centre.

The Awards for Excellence program provides deserved recognition to those restaurants and caterers that excel in their field. The Savour Australia Hostplus Awards for Excellence is a nationally recognised, independently judged awards program that recognises exceptional service and culinary talent across Australia. It provides publicity for hospitality businesses, a chance to network with key suppliers, and acknowledges the achievements of hospitality staff.

The team at Concept Collections would like to congratulate the finalists and winners across all of the categories, and to recognise Restaurant & Catering Australia for their administering of the awards.  Having won the award in 2016, we were honoured to have once again been recognised as a winner in the category of Product Supplier and are proud to be a sponsor of the association and the awards. The full list of 2019 finalists and winners are listed below:
 

RESTAURANT AWARDS

ASIAN RESTAURANT

Sponsored by TheFork

BA:M, ADELAIDE
Fish Head, ADELAIDE
Hut & Soul, ADELAIDE
Level One @ Electra House Hotel, ADELAIDE
Mr Bulgogi Korean Restaurant, MAWSON LAKES
New Century Asian Restaurant, MAWSON LAKES
Oriental House, FIRLE
WINNER – Plus 82 Pocha, ADELAIDE
Singapore House, FREWVILLE

BAKERY/PATISSERIE/DESSERT BAR

Sponsored by OneMusic

Bottega Gelateria, HENLEY BEACH
WINNER – Kalymnos Pastries, TORRENSVILLE
Metro Bakery & Café, MOUNT GAMBIER

BEER CAFÉ/WINE BAR

Sponsored OneMusic

Lady Burra Brewhouse, ADELAIDE
Lindes Lane, ADELAIDE
WINNER – Mother Vine, ADELAIDE

BREAKFAST RESTAURANT – CITY

Sponsored by Concept Collections

Jamaica Blue Myer Centre, ADELAIDE
Luigi Delicatessen, ADELAIDE
WINNER – My Kingdom for a Horse, ADELAIDE

BREAKFAST RESTAURANT – METRO NORTH & EAST

Sponsored by Concept Collections

Café Va Bene, CAMPBELLTOWN
Coconut Estate Eatery, NORTH ADELAIDE
Coffee Institute, WALKERVILLE
WINNER – Pane e Latte, BROADVIEW
Sfizio Cucina e Caffe, NORWOOD
The Lab @ 313, ROYSTON PARK

BREAKFAST RESTAURANT – METRO SOUTH & WEST

Sponsored by Concept Collections

Café Paparazzi, MALVERN
L Law, UNLEY
WINNER – Oar, WEST LAKES
Salted Café Bar Beans, WEST LAKES
Seafaring Fools, GLENELG SOUTH
Stella Restaurant, HENLEY BEACH

BREAKFAST RESTAURANT – REGIONAL

Sponsored by Concept Collections

Appleseed Café, STRATHALBYN
Café Assiette, HAHNDORF
Café Sia Gawler, EVANSTON
WINNER – Presto Eatery, MOUNT GAMBIER

BURGER BAR

Sponsored by PFD Food Services

WINNER – Burger Republic, HENLEY BEACH
Port Burger, PORT NOARLUNGA
Two Bit Villains, ADELAIDE

CAFÉ DINING – CITY

Sponsored by Deputy

Café Brunelli, ADELAIDE
Jamaica Blue Myer Centre, ADELAIDE
WINNER – My Kingdom for a Horse, ADELAIDE

CAFÉ DINING – METRO NORTH & EAST

Sponsored by Deputy

Café Brunelli Glynde, FELIXSTOW
Café Komodo, PROSPECT
Café Va Bene, CAMPBELLTOWN
Jibbi & Co, LIGHTSVIEW
Royston Park Café, ROYSTON PARK
WINNER – The Lab @ 313, ROYSTON PARK

CAFÉ DINING – METRO SOUTH & WEST

Sponsored by Deputy

WINNER – Café Alere, BEDFORD PARK
L Law, UNLEY
Oar, WEST LAKES
Salted Café Bar Beans, WEST LAKES
Seafaring Fools, GLENELG
The Artisan Café, BLACKWOOD

CAFÉ DINING – REGIONAL

Sponsored by Deputy

Café Assiette, HAHNDORF
Café Sia Gawler, EVANSTON
WINNER – Presto Eatery, MOUNT GAMBIER

CHINESE RESTAURANT

Sponsored by Menulog

WINNER – Concubine, ADELAIDE
Ding Hao, ADELAIDE
Eastern Garden Chinese Restaurant, NORWOOD
Empress Restaurant, TOORAK GARDENS
House of Chow, ADELAIDE
Hsin Fortuna, NORWOOD
Kingdom Chinese Restaurant, ADELAIDE
Ying Chow Restaurant, ADELAIDE
Yue Chinese Restaurant, UNLEY

COFFEE SHOP/TEA HOUSE

Sponsored by Quality Training & Hospitality Colleges

Blessed Cheese, McLAREN VALE
Coffee Amigo, SALISBURY
Coffee Institute, WALKERVILLE
Jacks Espresso, NORWOOD
Monkey Nut Café – Kies Family Wines, LYNDOCH
Mr Nick’s Kitchen & Coffee Bar, FREWVILLE
WINNER – Pomegranate Coffee Shop, BIRDWOOD
The Annex Café, GLENELG

CONTEMPORARY AUSTRALIAN RESTAURANT – FORMAL – CITY

Sponsored by American Express

2KW Bar & Restaurant, ADELAIDE
WINNER – Botanic Gardens Restaurant, ADELAIDE

CONTEMPORARY AUSTRALIAN RESTAURANT – FORMAL – REGIONAL

Sponsored by American Express

Leonards Mill, SECOND VALLEY
WINNER – Pipers of Penola, PENOLA
The Barn, McLAREN VALE
The Olfactory Inn, STRATHALBYN

CONTEMPORARY AUSTRALIAN RESTAURANT – INFORMAL

Sponsored by American Express

1918 Bistro & Grill, TANUNDA
Sunset Food & Wine, KANGAROO HEAD
The Line & Label Restaurant, PORT LINCOLN
WINNER – Vintners Bar & Grill, ANGASTON

EUROPEAN RESTAURANT

Sponsored by Alsco

Apothecary, ADELAIDE
Ellenika Traditional Greek Taverna, GLENELG
WINNER – ESTIA Restaurant, HENLEY BEACH

FAMILY DINING

Sponsored by Menulog

WINNER – Bocelli Caffe Ristorante, ADELAIDE
Brunelli, WEST LAKES
Café Paparazzi, MALVERN
Fasta Pasta, GAWLER
Mr Nick’s Kitchen & Coffee Bar, PASADENA
Schnithouse, ELIZABETH
The Original Pancake Kitchen, ADELAIDE

FINE DINING RESTAURANT

Sponsored by Sanpellegrino

d‘Arenberg Cube Restaurant, MC LAREN VALE
Hardy’s Verandah Restaurant, CRAFERS
WINNER – Hentley Farm Restaurant, SEPPELTSFIELD
St Hugo, ROWLAND FLAT

INDIAN/SUB-CONTINENT RESTAURANT

Sponsored by Menulog

Beyond India, NORTH ADELAIDE
Cinnamon Club, NORWOOD
Drunkn Monkey, NORTH ADELAIDE
Indii of Clare, CLARE
Jasmin Indian Restaurant, ADELAIDE
Khana Kazana SA Indian Restaurant, GLENUNGA
WINNER – Laxmi’s Tandoori Indian Restaurant, GLENUNGA
Taj Tandoor, ADELAIDE
Tandoori Spice, STIRLING
The Red Ass, SEMAPHORE

ITALIAN RESTAURANT – FORMAL

Sponsored by TheFork

WINNEREnzo’s Ristorante, HINDMARSH
The River Café, ADELAIDE

ITALIAN RESTAURANT – INFORMAL

Sponsored by TheFork

Basilico Café, PROSPECT
Café Settebello, CAMBELLTOWN
Est Ovest, ADELAIDE
Europa at the Bay, GLENELG
WINNER – Ninos of Victor Harbor, VICTOR HARBOR
Nonna & I, KENSINGTON PARK
Portobello Food Kitchen Bar, NEWPORT
Ruby Red Flamingo, NORTH ADELAIDE
Sfizio Cucina e Caffe, NORWOOD
Stella Restaurant, HENLEY BEACH

JAPANESE RESTAURANT

Sponsored by Taylors Wines

WINNERMimasu, ADELAIDE
Nishiki Café & Izakaya, ADELAIDE
Sushi Planet, ADELAIDE

MEXICAN RESTAURANT

Sponsored by H&L Australia

La Adelita Mexican Cantina, ELIZABETH
Loco Mexican, VICTOR HARBOR
WINNER – Mexican Society of Chinatown, ADELAIDE

NEW RESTAURANT – CITY

Sponsored by H&L Australia

8020BK, ADELAIDE
Ban Ban, ADELAIDE
Cumbia Bar Kitchen, ADELAIDE
WINNER – Henry’s Table @ Ayers House, ADELAIDE
Hibiki Yakiniku, ADELAIDE
Mimi, ADELAIDE
Petrichor, ADELAIDE
The Logical Indian, ADELAIDE

NEW RESTAURANT – METRO

Sponsored by H&L Australia

1873 – Morphetville Racecourse, MORPHETVILLE
400 Gradi, NORWOOD
An Lac on Semaphore, SEMAPHORE
Beach Bum, HOVE
Café Brunelli, GOLDEN GROVE
Coccobello, FREWVILLE
Coconut Estate Eatery, NORTH ADELAIDE
Javitri, GOODWOOD
Khichidi, HENLEY BEACH
L’Italy, NORTH ADELAIDE
Mint Leaf Lounge, MAWSON LAKES
Mr Bulgogi Korean Restaurant, ST MORRIS
Now or Never Café & Thai Cuisine, DULWICH
WINNER – ORSO, ROSE PARK
Q Viet Restaurant, WOODVILLE GARDENS
Sky Restaurant Vietnamese Cuisine, NORTH ADELAIDE
Tang Song, MODBURY
Ultrapan, GLENUNGA
Viet Next Door, PENNINGTON
Yanni’s Taverna, MAGILL

NEW RESTAURANT – REGIONAL

Sponsored by H&L Australia

WINNER – Ember Pizza + Grill, NURIOOPTA
Sails Restaurant, ROBE
Slate Restaurant, SEVENHILL
Umbria Rustic Italian, CLARE

PIZZA RESTAURANT

Sponsored by Sanpellegrino

360 Gradi Pizzeria Trattoria, ST MORRIS
EST Pizzeria, ADELAIDE
John’s Pizza Bar & Restaurant, COOBER PEDY
WINNER – Lost in a Forest, URAIDLA
Mamma Carmela, GLENELG
Nostimo – Big 4 Stuart Range Outback Resort, COOBER PEDY
Pizza Meccanica, BOWDEN
Sicily Pizzeria e Bar, ADELAIDE
Tony Tomatoes, NORTH ADELAIDE

RESTAURANT IN A HOTEL

Sponsored by Malt Shovel

Serafino McLaren Vale, McLAREN VALE
Skyline Restaurant – Rydges Adelaide, ADELAIDE
WINNER – The Playford Hotel Restaurant, ADELAIDE
The Promenade – The Stamford Grand, GLENELG
Treasury 1860, ADELAIDE

RESTAURANT IN A PUB

Sponsored by Malt Shovel

Normanville Hotel Restaurant, NORMANVILLE
WINNER – Royal Oak Penola Restaurant, PENOLA
The British Hotel Restaurant, NORTH ADELAIDE
The Queens Head Hotel Restaurant, NORTH ADELAIDE

RESTAURANT IN A WINERY

Sponsored by Adelaide Casino

WINNER – Bocca di Lupo – Mitolo Wines, MCLAREN VALE
Eleni’s – Mallee Estate Wines, RENMARK
Lambert Estate Wines Restaurant, ANGASTON
Mt Lofty Ranges Vineyard Restaurant, LENSWOOD
Paulett Wines & Bush Devine Café, POLISH HILL RIVER
Pike & Joyce Wines Restaurant, LENSWOOD
Skillogalee Wines & Restaurant, SEVENHILL
The Gallery Restaurant – Bird in Hand Winery, WOODSIDE
The Gatehouse Restaurant & Cellar Door, HOUGHTON

SEAFOOD RESTAURANT

Sponsored by Entertainment Publications

1802 Oyster Bar, COFFIN BAY
Cardone’s Seafood & Grill, GLENELG
WINNER – Hortas, PORT NOARLUNGA
Sammy’s on the Marina, GLENELG
Sean’s Kitchen, ADELAIDE

SMALL BAR

Sponsored by OneMusic

WINNER – Arthur Waterhouse Lounge, CRAFERS
Hades Hula House, SEMAPHORE
The Tasting Room & East End Cellars, ADELAIDE

SPECIALTY RESTAURANT

Sponsored by Hostplus

Black Bird, COLONEL LIGHT GARDENS
Cru Tapas Bar, GOODWOOD
Hispanic Mechanic, FREWVILLE
WINNER – Red Ochre Grill, NORTH ADELAIDE

STEAK RESTAURANT

Sponsored by Holco Fine Meat Suppliers

A Hereford Beefstouw, ADELAIDE
Coal Cellar + Grill, ADELAIDE
WINNER – Gaucho’s Argentinian Restaurant, ADELAIDE
Mayura Station’s Tasting Room, MILLICENT
The Barn Steakhouse, MOUNT GAMBIER

THAI RESTAURANT

Sponsored by Entertainment Publications

82 Thai, GRANGE
Café Michael 2, ADELAIDE
Golden Boy, ADELAIDE
Krung Thep, NORTH ADELAIDE
WINNER – Sukhumvit Soi 38, ADELAIDE
Tongue Thai’d Café, MILE END
Zaep Tastes of Thailand, NORTH ADELAIDE

TOURISM RESTAURANT

Sponsored by SA Tourism Industry Council

Bocca di Lupo – Mitolo Wines, MCLAREN VALE
Hardy’s Verandah Restaurant, CRAFERS
WINNER – Mayura Station’s Tasting Room, MILLICENT
Mt Lofty Ranges Vineyard Restaurant, LENSWOOD
Outback Bar & Grill, COOBER PEDY
Portobello River Cruiser, NEW PORT
Presto Eatery, MOUNT GAMBIER
The Haus, HAHNDORF
The Line & Label Restaurant, PORT LINCOLN

VIETNAMESE RESTAURANT

Sponsored by Prospa

3rd by NNQ, ADELAIDE
Little NNQ, ADELAIDE
Madame Hanoi, ADELAIDE
WINNER – Miss Viet Kitchen, PORT ADELAIDE
Nghi Ngan Quan, WOODVILLE
Vietnam Gourmet Cafe, MILLSWOOD
Vietnam Restaurant, PENNINGTON

CATERING AWARDS

EVENTS CATERER

Sponsored by Sanpellegrino

HONOURABLE MENTION – Blanco Catering, NEWTON

FUNCTION/CONVENTION CENTRE CATERER

Sponsored by Oyster Bob

Ayers House Dining, ADELAIDE
Morphetville Racecourse, MORPHETVILLE
Serafino McLaren Vale, MCLAREN VALE
WINNER – The National Wine Centre of Australia, ADELAIDE

RESTAURANT CATERER

Sponsored by Alsco

HONOURABLE MENTION – Botanic Gardens Restaurant, ADELAIDE

SITE/INDUSTRIAL CATERER

Sponsored by Hostplus

Chartwells – St Peter’s College, HACKNEY
WINNER – Spotless – Clayton Church Homes, MAGILL
Spotless – EKC Kitchen Café, Royal Adelaide Hospital, ADELAIDE

SMALL CATERER

Sponsored by Hostplus

HONOURABLE MENTION – Owen Andrews Barossa Catering, SEPPELTSFIELD

WEDDING CATERER

Sponsored by Alsco

Ayers House Dining, ADELAIDE
Glen Ewin Estate, LOWER HERMITAGE
Serafino McLaren Vale, MCLAREN VALE
WINNER – The National Wine Centre of Australia, ADELAIDE

HOSPITALITY AWARDS

HEALTHY CHOICES FOR KIDS AWARD

Sponsored by SA Department of Health

1918 Bistro & Grill, TANUNDA
WINNER – Appleseed Café, STRATHALBYN
Café Assiette, HAHNDORF
Fasta Pasta, GAWLER
Hortas, PORT NOARLUNGA
Nonna & I, KENSINGTON PARK
The Lab Food and Coffee, ROYSTON PARK
The Olive Branch Café, BALHANNAH

CHEF

Sponsored by Rainbow Fresh

WINNER – Adam Liston – Shobosho
Camillo Crugnale – Mr Nick’s Kitchen
Janghoon Choi – Plus 82 Restaurant Group
Jin Choi – Mt Lofty House
Josh Harris – Line & Label Restaurant
Kalam Rawat – The Logical Indian
Lachlan Colwill – Hentley Farm
Namit Mangal – La Adelita Mexican Cantina & Miss Viet Kitchen
Owen Andrews – Seppeltsfield Wines
Rishan Neelawala – Café Assiete
Steven Clark – The National Wine Centre of Australia
Tom Jack – Mitolo Wines Tasting Room & Restaurant Bocca di Lupo

STAFF MEMBER OF THE YEAR

Sponsored by TAFE SA

WINNER – James Parham, SKYCITY Adelaide Casino
Joelle Yeates – Line & Label Restaurant
Zoe Schoell – Blessed Cheese Café

WINE LIST

Sponsored by Hostplus

Apothecary, ADELAIDE
WINNER – Hardy’s Verandah Restaurant, CRAFERS
L’Italy, NORTH ADELAIDE
Mothervine, ADELAIDE
Sean’s Kitchen, ADELAIDE
The Barn Steakhouse, MOUNT GAMBIER
The Playford Hotel Restaurant, ADELAIDE
The Tasting Room & East End Cellars, ADELAIDE

PRODUCT SUPPLIER

Sponsored by Restaurant & Catering Australia

WINNERConcept Collections
H&L Australia
H&L Australia BooKBooK
Myers Seafood

CONSUMER VOTE AWARD

Sponsored by Savour Australia

Asian Central, GAWLER
WINNER – Café Sia Gawler, EVANSTON
Coffee Amigo, SALISBURY
Java Hut, GAWLER
Sneaky’s, ANGEL VALE
Tengo, ELIZABETH VALE

MAJOR AWARDS

LIFETIME ACHIEVER

WINNER – Brian Shair, Ying Chow

CATERER OF YEAR

Sponsored by Malt Shovel

WINNER – The National Wine Centre of Australia, ADELAIDE

CAFÉ OF THE YEAR

Sponsored by Alsco

WINNER – Café Alere, BEDFORD PARK

RESTAURANT OF THE YEAR

Sponsored by Hostplus

WINNER – Hentley Farm Restaurant, SEPPELTSFIELD

Close